img

T.C. İyidere Kaymakamlığı

Fethiye Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi No:36 İyidere/Rize

Firma Hakkında

Kaymakam Göreve Başlama 27/10/2019
Murat AKYÜZ
Kimdir ?

11 Ağustos 1989 tarihinde Trabzon’da doğdu.İlk ve orta öğrenimini Ordu’da tamamladı.Lisans eğitimi için gittiği Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde çalıştı.İçişleri Bakanlığı tarafından açılan 105. Dönem Kaymakamlık sınavını kazanarak 24 Temmuz 2017 tarihinde Ağrı Valiliği Kaymakam Adayı olarak mesleğe intisap etti. Sırasıyla Artvin, Arhavi ve Antalya Konyaaltı ilçelerinde refiklik stajlarından sonra Aydın Bozdoğan İlçesine yaklaşık 8 ay süreyle vekaleten görev yaptı. Yurtdışı stajı için gönderildiği İngiltere’nin Liverpoool şehrinde University of Liverpool’da yabancı dil ve çeşitli eğitimler aldı.

İyidere’nin Tarihi

İlçemiz de 8 Mahalle ve 7 Köy bulunmaktadır. İL Merkezine uzaklığı 14 Km olup, yörenin özelliği nedeniyle dağınık bir yerleşim mevcuttur. Bütün kurumlar kuruluşunu tamamlamıştır. İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan ve Hükümet Konağı olarak kullanılan hizmet binasında, Müftülük, Kütüphane dışında tüm kuruluşlar ( Emniyet ve Jandarma dahil) hizmet vermektedir.
TARİHÇE
M.Ö.700 yıllarındaMiyetoslularcakurulan önce Roma, sonra Bizans vePontus Rum egemenliği altında kalan yerleşim yeri, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı Devleti sınırları içerisine katılmıştır. Eski adı ‘Aspet’ olan İlçe merkezi Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra Bucak olarak yapılandırılmıştır. İyidere çayından dolayı da İyidere ismini almıştır. 21.05.1990 tarih ve 3644 sayılı kanunla İlçe olmuştur.
COĞRAFİ DURUM
İlçemizin yüzölçümü yaklaşık 25 km²dir.Doğusunda Derepazarı, Batısında Of, Güneyinde Kalkandere ve Kuzeyinde Karadeniz ile çevrilidir.İlçe merkezi denizin kıyısında kurulmuş olmasına rağmen dağlık alanda yer alan İlçenin güneyini boydan boya bir duvar gibi kaplayan Doğu Karadeniz dağları ile doğu ve güneye gidildikçe rakım yükselir. İlçemiz yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengindir. En önemli akarsuyu İyidere deresidir.Kıyı kesiminde ılık ve bol yağışlı bir iklim olmasına rağmen, içerilere doğru gidildikçe rakımın artmasıyla birlikte iklim sertliği görülür.Ortalama sıcaklık 14 derecedir.Yıllık yağış ortalaması metrekareye 230 kg’dır.

Bu sayfa kurumun resmi sayfası değildir ve sadece telefon numarası, web sitesi, adres gibi rehber bilgileri sunmaktadır.

Soru, öneri veya şikayetleriniz ile ilgili olarak yetkililere erişmek ve sunulan hizmetler ile ilgili bilgi almak  için arayabilir, mail atabilir veya  resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

5

PUAN
*
*

Şuan KAPALI 08:26

 • Pazartesi 8:30 - 17:00
 • Salı 8:30 - 17:00
 • Çarşamba 8:30 - 17:00
 • Perşembe 8:30 - 17:00
 • Cuma 8:30 - 17:00
 • Cumartesi KAPALI
 • Pazar KAPALI

Etkileşimler

 • 0 Oy
 • 0 Favori
 • 19
 • 0 Yorum