img

Rize İl Jandarma Komutanlığı

Camiönü Mahallesi, Rize İl Jandarma Komutanlığı, Menderes Bulvarı Yanyolu, Rize Merkez/Rize

Firma Hakkında

Hakan DEDEBAĞI
Jandarma Albay
Rize İl Jandarma Komutanı

Jandarma Albay Hakan DEDEBAĞI, 1973 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde doğmuştur. Teğmen rütbesiyle 1995 yılında Kara Harp Okulundan mezun olmuştur.

1995-2009 yıllarında çeşitli birliklerde Tim, Bölük ve İlçe Jandarma Komutanlığı görevinde bulunan Albay DEDEBAĞI; 2009 yılında Binbaşı rütbesine terfi etmiştir.

2010 yılında Iğdır Suveren Jandarma Komando Tabur Komutanı, 2012 yılında Jandarma Genel Komutanlığı Halkla İlişkiler ve Bilgi Edinme Şube Müdürlüğü görevini yürüten Albay DEDEBAĞI; 2013 yılında Yarbay rütbesine terfi etmiştir.

Yarbay rütbesiyle; Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığında Jandarma Meslek İçi Kurs Komutanı görevinde bulunmuş olup, 2016 yılında Albay rütbesine terfi etmiştir.

Albay rütbesiyle; Ankara İl Jandarma Komutanlığı İl Jandarma Komutan Yardımcılığı görevini yürüten Albay DEDEBAĞI; 2017 yılı kararnamesi ile Rize İl Jandarma Komutanlığına atanmıştır. Bayan Sefa DEDEBAĞI ile evli olup, bir çocuk babasıdır. Almanca bilmektedir.

Tarihçe:

Rize İl Jandarma Komutanlığı, 1924 yılında Pazar ve Artvin İlçe Jandarma Komutanlıkları kendisine bağlanmak suretiyle teşkil edilmiştir. Artvin’in 1936 yılında il olması nedeniyle, 1944 yılına kadar Pazar İlçe Jandarma Komutanlığı kendisine bağlı tek ilçe Jandarma Komutanlığı olarak kalmıştır.1944 yılında Çayeli, 1952 yılında İkizdere, 1953 yılında Ardeşen ve Fındıklı, 1957 yılında Kalkandere ve Çamlıhemşin, 1987 yılında Güneysu, 1991 yılında İyidere, Derepazarı ve Hemşin’in ilçe statüsüne alınmalarının ardından, her ilçede bir İlçe Jandarma Komutanlığının teşkil edilmesiyle birlikte merkez ilçe dâhil bağlı İlçe Jandarma Komutanlığı sayısı (12)’ ye çıkarılmıştır.1991 yılında İl Jandarma Komutanlığı adını alarak hizmetine devam eden komutanlığımız, 1968 yılına kadar Rize merkezinde değişik binalarda hizmet vermiş, 1968 yılında şehir merkezinde bulunan eski binasında konuşlandırılmıştır. 01 Temmuz 1991 tarihinden itibaren şu an içinde bulunduğu hizmet binasına taşınmıştır.

İl Jandarma Komutanlığımızın Görevleri

Jandarmanın Sorumluluk Alanlarında Genel Olarak Görevleri Şunlardır.
a) Mülki görevleri; emniyet ve asayiş ile kamu düzenini sağlamak, korumak ve kollamak, kaçakçılığı men, takip ve tahkik etmek, suç işlenmesini önlemek için gerekli tedbirleri almak ve uygulamak, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin dış korunmalarını yapmak, Adli ve askeri görevler dışında kalan ve diğer kanun ve nizam hükümlerinin icrası ile bunlara dayalı emir ve kararlarla Jandarmaya verilen görevleri yapmak.
b) Adli görevleri; işlenmiş suçlarla ilgili olarak kanunlarda belirtilen işlemleri yapmak ve bunlara ilişkin adli hizmetleri yerine getirmek.
c) Askeri görevleri; Kanunlarla ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle verilen askeri hizmetleri yerine getirmek.

Sorumluluk Bölgesi

Jandarmanın genel olarak görev ve sorumluluk alanı; Polis görev sahası dışı olup, bu alanlar il ve ilçe belediye hudutları haricinde kalan veya polis teşkilatı bulunmayan yerlerdir. Ancak, belediye sınırları içinde olmakla birlikte hizmet gerekleri bakımından uygun görülen yerler, Jandarmanın görev ve sorumluluk alanı olarak tespit edilebilir. Milli ekonomiye veya devletin savaş gücüne önemli ölçüde katkısı bulunan, kısmen veya tamamen yıkılmaları, hasara uğratılmaları veya geçici bir zaman için dâhi olsa çalışmadan alıkonulmaları halinde ülke güvenliği, ülke ekonomisi veya toplum hayatı bakımından olumsuz neticeler yaratacak kamuya ait bazı kritik tesislerin güvenliği Jandarma birlikleri tarafından özel koruma ve kollama tedbiri alınmak suretiyle sağlanmaktadır.

Rize İli Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunmakta olup, Karadeniz Bölgesini Kaçkar Dağları üzerinden Doğu Anadolu Bölgesine bağlayan önemli geçiş güzergâhındadır. Kuzeyde Karadeniz, doğuda Artvin, güneyde Erzurum ve Bayburt, batıda ise Trabzon illeri ile çevrilidir. Mülki hudut toplamı (247) km., kıyı şeridi uzunluğu (95) km. dir. Yüzölçümünün %(89)’u Jandarma sorumluluğundadır. (Jandarma bölgesi: 3.447 km2 Polis Bölgesi: 473 km2 Toplam: 3.920 km2 Türkiye yüzölçümünün yaklaşık %(2)’si),Bir Jandarma personeline 3,91 km2 sorumluluk alanı ve 142 vatandaş düşmektedir. (Yaz aylarında çay toplamak, tatil ve yayla turizmi maksadıyla gelenler ile nüfus yoğunluğunda ortalama %12’lik bir artış meydana gelmektedir. ) Jandarma sorumluluk bölgesinde (12) ilçe, (6) belde, (347) köy ve (53) mahalle bulunmaktadır.

Bu sayfa kurumun resmi sayfası değildir ve sadece telefon numarası, web sitesi, adres gibi rehber bilgileri sunmaktadır.

Soru, öneri veya şikayetleriniz ile ilgili olarak yetkililere erişmek ve sunulan hizmetler ile ilgili bilgi almak  için arayabilir, mail atabilir veya  resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

5

PUAN
*
*

Şuan KAPALI 03:36

 • Pazartesi 8:00 - 17:00
 • Salı 8:00 - 17:00
 • Çarşamba 8:00 - 17:00
 • Perşembe 8:00 - 17:00
 • Cuma 8:00 - 17:00
 • Cumartesi KAPALI
 • Pazar KAPALI

Etkileşimler

 • 0 Oy
 • 0 Favori
 • 28
 • 0 Yorum

İletişim Bilgileri