img

Kendirli Belde Belediyesi

Düz Mahalle Şehit Azmi Caddesi No:2 Kendirli 53620 Merkez / Rize

Firma Hakkında

Özgeçmiş

Alaettin SERDAR 1960 yılında Kendirli’de doğdu. İlk ve Orta Öğretimini Kendirli de tamamladı. 1982 yılında ticarete atılarak çeşitli alanlarda ticari faaliyetlerde bulundu. 2002 de AK Parti kurulması ile birlikte siyasete atılarak 2004 yılında AK Parti Kendirli Belde başkanlığı görevine getirildi. 29 mart 2009 mahalli İdareler seçimlerinde Ak Parti tarafından Kendirli belediye başkanlığına aday gösterildi. 24 Mayıs 2009 AK Parti Rize il yönetim kurulu üyeliğine seçilerek il başkan yardımcılığı görevine getirildi.Bu görevi 2014 yerel seçimleri öncesine kadar sürdürdü ve 30 mart 2014 yerel seçimleri Kendirli Belediye Başkanlığına AK Parti tarafından aday gösterildi ve Kendirli halkının teveccühüyle belediye başkanı seçildi. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimlerinde Ak Parti tarafından tekrar aday gösterilerek yine Kendirli halkının teveccühüyle belediye başkanlığına seçildi. Alaettin SERDAR Sivil toplum kuruluşu olan Rize ilim yayma cemiyetinde yönetim kurulu üyeliğine görevi devam etmekte olup, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Tarihçe: Rize Merkeze bağlı Kendirli beldesinin eski ismi Rumcada düzlük anlamına gelen “Ğoloz”dur. Bölgenin eğimli arazi yapısına ve komşularına göre daha düz bir alana sahip olmasından beldeye bu isim verilmiştir. Ancak Cumhuriyetin ilanını izleyen yıllarda beldenin ismi “Kendirli” olarak değiştirilmiştir. Bunun sebebi, o tarihlerde beldede kendir bitkisi üretiminin yapılmasıdır. Kendirli beldesinin tarihine ilişkin fazla kaynak yoktur. Buna sebep olarak harf inkılâbından sonra Osmanlı Türkçesiyle yazılmış belgelerin kaybolması gösterilmektedir. Beldede yaşayan en yaşlı insanlar sadece birkaç kuşak öncesinden haber verebilmektedirler. Bu kişilerle yapılan röportajlardan eskiden beldede medreseler olduğu anlaşılmaktadır. 1967 yılında belediye olup Rize Merkeze bağlı bir belde haline getirilmiştir. Karadeniz’in doğusunda, Rize ilinin merkezine 27 km uzaklıktadır. Sahilden, Trabzon-Rize il sınırında bulunan İyidere Deresi’nin denize döküldüğü yerden 9 km içerde yer alan Kendirli beldesi müstesna bir yerleşim yeridir. Toprağında fosfor, granit, bazalt ve antrasit kayaların karışımıyla meydana gelmiş oluşumlar mevcuttur. Belde dört mevsim yağış almaktadır. İklimi subtropikal iklimdir. Yazın en yüksek sıcaklığında bile kuraklık, kışın en düşük sıcaklığında da don yaşanmamaktadır. Yıllık ortalama sıcaklığı (+)15 derece civarındadır. Beldemizin yerleşim alanı düz bir arazide olup, etrafı dağlarla çevrilidir. Batısından Elma Deresi, doğusundaki dağların arasından ise Çiyalar Deresi akmaktadır. Dağlarla çevrili bir alana sahip olduğundan diğer bölgelere göre mevsimleri ılıman geçmektedir. Beldenin yerleşiminde dağınıklık olmayıp toplu bir yerleşime sahiptir. Ağaç türleri ise kızılağaç, orman gülü, yabani karayemiş, ceviz ve meşedir. Beldemizin önemli bir alanını çay bahçeleri kaplamaktadır. Beldenin ulaşım problemi yoktur. Beldenin girişinden uzanan İspandam, Asmalık ve Halaslar mahallesi arasında beldenin içindeki en yüksek yerdir ve buradan beldenin her yeri kuş bakışı görünmekte, manzarası izleyenine eşsiz bir seyir zevki yaşatmaktadır.

Bu sayfa kurumun resmi sayfası değildir ve sadece telefon numarası, web sitesi, adres gibi rehber bilgileri sunmaktadır.

Soru, öneri veya şikayetleriniz ile ilgili olarak yetkililere erişmek ve sunulan hizmetler ile ilgili bilgi almak  için arayabilir, mail atabilir veya  resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

5

PUAN
*
*

Şuan KAPALI 23:42

 • Pazartesi 8:00 - 17:00
 • Salı 8:00 - 17:00
 • Çarşamba 8:00 - 17:00
 • Perşembe 8:00 - 17:00
 • Cuma 8:00 - 17:00
 • Cumartesi KAPALI
 • Pazar KAPALI

Etkileşimler

 • 0 Oy
 • 0 Favori
 • 22
 • 0 Yorum