img

Kavrun Yaylası

Yaylaköy/Çamlıhemşin/Rize

Firma Hakkında

Rize’nin en büyük yaylası olma özelliği taşıyan Kavrun Yaylası, Kaçkar Dağları’nın eteklerinde, 2240 metre yükseklikte yer alıyor. Sahip olduğu konum dolayısıyla arabayla ulaşabilen en yakın yayla olmasından ötürü Kavrun Yaylası, yayla turizminin en yoğun yaşandığı yerlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Rize’de yer alan üç turizm merkezinden biri olan Kavrun Yaylası, 240 adet yayla evine de ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında nüfus bir hayli değişiyor Kavrun Yaylası’nda. Öyle ki, ağustos ayında yaylanın nüfusu 2500 ila 5000 kişi arasında bir rakama ulaşıyor.

Kavrun Yaylası’nda ağustos ayının başlarından eylül ayının ilk haftasına kadar yayla şenlikleri düzenleniyor. Vartevor Şenliği olarak anılan bu zaman diliminde, çok sayıda yerli ve yabancı turist akın ediyor Kavrun Yaylası’na. Kavrun Yaylası, diğer yaylalara en yakın geçiş yolu olma özelliği taşıyor aynı zamanda.

Jeologlar tarafından Kavrun Yaylası’nın, beş bin yıl önce buzullarla kaplı bir vadi olduğu söyleniyor. Hatta Kaçkar Dağları’nın eteklerinde yer alan büyük ve küçük çaplı bu buzullar, Ayder Yaylası’na kadar iniyormuş.

Olur da yolunuz bir gün Rize’ye düşerse eğer, Kavrun Yaylası’nı da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum Bırakın

5

PUAN
*
*

Şuan AÇIK 21:56

    Bu İşletme 7/24 Açık

Etkileşimler

  • 0 Oy
  • 0 Favori
  • 46
  • 0 Yorum

İletişim Bilgileri

Sosyal Medya