img

Kalkandere Yolbaşı Ortaokulu / İlkokulu

Yolbaşı Köyü Merkez Mah. Okul Sok. Kalkandere/RİZE

Firma Hakkında

Tarihçe: Okulumuz 1945 yılında kurulmuş olup değişik binalarda ve değişik isimler altında köyümüze hizmet vermiştir.

         Bugünkü ismiyle Yolbaşı İlkokulu/Ortaokulu, 1945 yılında kurulan Yolbaşı İlkokulu ile 1973 yılında kurulan Yolbaşı Ortaokulunun 1984 yılında birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur.

         Okulumuzun çekirdeği sayılabilecek Yolbaşı İlkokulu 1945’te köyümüzün coğrafi olarak tam ortasına, köy merkezine 1 km uzaklıkta boş bir arsaya, tek derslikli olarak kurulmuştur. Zamanla önce iki derslikli daha sonra da yapılan ek binalarla sekiz derslikli olarak hizmet sunmuştur.

            1973 senesine kadar Yolbaşı İlkokulu’ndan mezun olan öğrenciler ya Kalkandere Ortaokulu’na ya da Ortapazar Ortaokulu’na yürüyerek gidiyorlardı. Fakat bu durum gerek öğrencilerimiz gerekse veliler açısından büyük sıkıntılar ortaya çıkarmaktaydı. İhtiyacı karşılamak için 1973 yılında, köy merkezinde eskiden kahvehane olarak kullanılan köhne bir binada Yolbaşı Ortaokulu olarak eğitim öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. 11 yıl bu binada büyük fedakârlıklarla eğitim-öğretime devam edilmiştir. Bu duruma çeşitli kanallar aracılığıyla çözüm aranırken sonunda şu anda okulun binasının bulunduğu arsa, köy halkı tarafından yeni okul inşaatını başlatmak için elbirliğiyle alınmıştır. 1980 yılında yeni binanın inşasına başlanmış ve nihayet 1984 yılında inşaatı tamamlanan yeni binaya yani bugün de hizmet verilen binaya taşınılmıştır.

            1984 senesinde Yolbaşı İlkokulu ve Yolbaşı Ortaokulu yeni binada birleştirilmiştir. Ama o zamanki öğrenci sayısının çok fazla olması sebebiyle Yolbaşı İlkokulu kapatılamamış ve bu okul 8 yıl daha eski binasında hizmet vermiştir. 1992 yılında  Yolbaşı İlkokulu uygun şartlar oluştuğu için tamamen kapatılmıştır.

            Daha sonra İnci İlkokulu ve Pınarköy İlkokulu da kapatılarak bu bölgeler okulumuzun eğitim bölgesi içine dahil edilmiştir.

           1998 yılından beri taşıma merkezli okul olan kurumumuz, 2012-2013 Eğitim öğretim yılında tek binada Yolbaşı İlkokulu ve Yolbaşı Ortaokulu olmak üzere iki eğitim kurumuna dönüştürülmüş ve 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri sonucu belde statüsünden köy statüsüne dönüşen Yolbaşı merkezde eğitim-öğretime devam etmektedir.

Misyon: Önce insanlık değerleri diyen, kendine güvenen, mutlu bireyler yetiştirmek.

Vizyon: Eğitim öğretim kalitesiyle fark yaratan lider bir okul olmak.

Bu sayfa kurumun resmi sayfası değildir ve sadece telefon numarası, web sitesi, adres gibi rehber bilgileri sunmaktadır.

Soru, öneri veya şikayetleriniz ile ilgili olarak yetkililere erişmek, öğretmen listesi, sunulan hizmetler ile ilgili bilgi almak  için arayabilir, mail atabilir ve  resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

5

PUAN
*
*

Şuan KAPALI 03:01

 • Pazartesi 8:30 - 15:30
 • Salı 8:30 - 15:30
 • Çarşamba 8:30 - 15:30
 • Perşembe 8:30 - 15:30
 • Cuma 8:30 - 15:30
 • Cumartesi KAPALI
 • Pazar KAPALI

Etkileşimler

 • 0 Oy
 • 0 Favori
 • 30
 • 0 Yorum