img

Hasan Kemal Yardımcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Paşakuyu Mahallesi Atatürk Caddesi No 532 Merkez RİZE

Firma Hakkında

Tarihçe: İlk öğrencilerini 1995-1996 Öğretim yılında Gemi Makinaları bölümüne 23 öğrenci alarak  Rize Mimar Sinan  Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesinde eğitimine başlayan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi daha sonra  1998-1999 Öğretim yılında yine Rize Mimar Sinan  Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi Anadolu Meslek Lisesi kısmına Güverte bölümü açılarak 24 öğrenci ile eğitim öğretime devam etmiştir. Açıldığı ilk günden itibaren Denizcilik sektörüne çeşitli elemanlar yetiştiren okulumuz daha sonra Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi armatör  Hasan Kemal Yardımcı’nın şu an bulunduğumuz binayı yaptırıp Milli Eğitime bağışlaması sonucu 4 Ağustos 2004 tarihli Bakanlık onayı ile 2004-2005 öğretim yılında  binasında Eğitim öğretime devam etmiştir.

Okulun adına, binayı yaptırıp Milli Eğitime bağışlayan armatörün  isminin verilmesine karar verilmiştir. Hasan Kemal Yardımcı Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir. MEB’in yeni düzenlemesi ile okulun ismi Hasan Kemal Yardımcı   Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi olmuştur.

2005-2006 Eğitim öğretim yılında, Gündoğdu Bozukkale Mevkiinde eski bir İlkokul binası ve yanındaki limanda bulunan matafora ve yangın eğitim merkezi alınmıştır. Bu birimde Denizde Güvenlik Eğitim Merkezi olarak faaliyet yapılmaktadır.

Denizcilik mesleğiyle ilgili eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürürlükte bulunan ulusal ve uluslar arası denizcilik mevzuatı esaslarına göre gerçekleştirilmesi zorunluluğu sebebi ile kurulduğu günden itibaren okulumuzda eğitimin ilk yılı hazırlık olmak üzere toplam dört yıllık bir eğitim yapılmakta iken 2005-2006 Öğretim yılında ortaöğretimin 4 yıla çıkarılması ile hazırlık sınıfı kaldırılmıştır.

Kurulduğu yıldan itibaren yatılılığın olmadığı okulumuza; ilköğretim sonu yapılan “Ortaöğretim Kurumları Seçme Sınavı” sonucunda okulumuzu kazanan adaylar arasında yapılan Mülakat ve Beden Yeterliliği sınavıyla “gündüzlü/karma” öğrenci alınmaktadır.

Okulumuz, ülkemizdeki okullar arasında köprüüstü simülatörüne ( gemi benzetimine / sanal gemiye) sahip olan üçüncü okul olmuştur.

2007-2008 öğretim yılından itibaren okulumuz Makine simülatörü de kurulmuştur.

Misyon: Türk ve Dünya Denizcilik sektörünü yönetecek yeteneğe ve bilgiye sahip, yeni hedefler oluşturup, ulaşabilecek sosyal nitelikli güçlü, kendini devamlı geliştiren, ahlaklı deniz adamı yetiştirmektir.

Vizyon: Öğrencilerini SOLAS ve IMO´nun standartlarında Türk Denizcilik Eğitiminde vazgeçilmez bir mihenk taşı görevi üstlenecek “Bilim Merkezi” olmaktır.

Bu sayfa kurumun resmi sayfası değildir ve sadece telefon numarası, web sitesi, adres gibi rehber bilgileri sunmaktadır.

Soru, öneri veya şikayetleriniz ile ilgili olarak yetkililere erişmek, öğretmen listesi, sunulan hizmetler ile ilgili bilgi almak  için arayabilir, mail atabilir ve  resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

5

PUAN
*
*

Şuan KAPALI 21:25

 • Pazartesi 8:00 - 17:00
 • Salı 8:00 - 17:00
 • Çarşamba 8:00 - 17:00
 • Perşembe 8:00 - 17:00
 • Cuma 8:00 - 17:00
 • Cumartesi KAPALI
 • Pazar KAPALI

Etkileşimler

 • 0 Oy
 • 0 Favori
 • 23
 • 0 Yorum