img

Çaykent Belde Belediyesi

Müderisler Mahallesi Atatürk Caddesi No:43 Çaykent / Rize

Firma Hakkında

Özgeçmiş

1972 yılında Rize merkez İlçesi Güneşli Köyünde, doğdu.

İlkokulu Kireçhane İlkokulunda, ortaokulu Taşköprü Atatürk Ortaokulunda, liseyi ise II. Endüstri Meslek Lisesi (Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi) Harita Kadastro Bölümünde okuyup tamamlayan aday adayı Kara, Mustafa Kemal Üniversitesi Harita ve Kadastro Bölümü ön lisans (2 yıllık) programını bitirerek eğitimini tamamladı.

27 Mart 1994 seçimlerinden sonra yeni kurulan Çaykent Belediyesinde 15.08.1994 tarihinde Başkâtip olarak memuriyete başlayan Hasan Kara; yeni kurulan belediyede başkâtiplik görevinin yanında Fen Memurluğu görevini uzun yıllar vekâleten yürüttü. Bunların yanında Evlendirme Memurluğu ve Tahakkuk Memurluğu görevlerini de uzun yıllar sürdürdü. Bu görevlerini devam ederken Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirerek 2000 yılında Lisans diplomasını aldı. Aynı yıl içerisinde 277. kısa dönem olarak vatani görevimi yapmak üzere Erzurum’a gitti. Askerlik görevimi ifa ettikten sonra tekrar belediyedeki görevine geri döndü.

2001 yılında görevde yükselme eğitimine katılarak yapılan sınav sonucu müdürlük kadrosuna atanmaya hak kazandı. 2002 yılında boşalan muhasebeci kadrosuna atandı. Mevzuatlarda meydana gelen değişiklikler neticesinde 5018 sayılı Kanun çerçevesinde 2007 yılında düzenlenen muhasebe yetkilisi eğitimine katıldı ve eğitim sonucunda 2007 yılında Erzurum’da düzenlenen sınavı da kazanarak muhasebe yetkilisi sertifikası almaya hak kazandı. 2006 ve 2007 yıllarında norm kadro çalışmaları neticesinde Yazı İşleri Müdürlüğü ve Mali Hizmetler Müdürlüğü kadrolarına atandı.

2014 Mart ayında yapılan yerel seçimlerde Ak Parti`den aday olarak seçimi kazandı. Halen Çaykent Belediye Başkanlığı görevini yürütmekte..

Evli ve 2 çocuk babası olan Kara, 1994’ten bu yana belediyeciliğin bir çok alanında görev aldı.

Tarihçe:  ÇAYKENT BELEDİYESİ Çaykent Belediyesi, Salarha olarak bilinen bölgenin merkezinde 1992 yılında Müderrisler, Kokulukaya, Üzümlü ve Güneşli Köylerinin birleşmesiyle kurulmuş olup, 27 Mart 1994 seçimleri neticesinde tüzel kişilik kazanmıştır. İlerleyen tarihlerde Güneşli Mahallesi ikiye ayrılmış ve bir kısmı Güneşli ismini koruyarak diğer kısmı Yeşilılıca Mahallesi olarak ihdas edilmiştir. 1998 yılında ise Merkez İlçeye bağlı Güneştepe Köyü belediyemize katılarak Güneştepe Mahallesi olarak ihdas edilmiştir. 2007 yılı sonu itibarıyla Merkez İlçeye bağlı Kasarcılar Köyü belediyemize katılmış olup meclis kararı ile Kasarcılar ve Sırt olmak üzere 2 mahalle olarak ihdas edilmiştir. 2008 yılsonu itibarıyla yine Merkez İlçeye bağlı Kireçhane Köyü belediyemize bağlanarak toplam mahalle sayımız 9 olmuştur. Yeni katılan Kireçhane Köyü ile birlikte 2012 yılsonu itibariyle yeni nüfusumuz 2.219 olarak açıklanmıştır.

Beldemizin bağlı olduğu Merkez İlçenin tarihi M.Ö. VII. Yüzyıla dayanmaktadır. Yöremizde; Miletoslar, Metler, Persler, Pontus, Roma, Bizans, Osmanlılar hüküm sürmüşlerdir. Rhizos adlı orta çağ kentinin devamı olan Rize 1461`de Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Beldemizin kuruluş tarihine ilişkin kesin bir bilgi bulunmamakla beraber Merkez Müderrisler ve Kokulukaya Mahallelerimizin ortak mezarlığında yapılan incelemelerde 400 yıllık mezarlar olduğu gözlemlenmiştir. Şu anda mezarlık olarak kullanılan yerin Trabzon ve İran Ticaret Yolunun konaklama ve Pazar yeri olarak kullanıldığı, ilk yerleşenlerin bu amaçla yerleştikleri rivayet edilmektedir. Eski yıllarda bu mahallemizde bulunan medreselerde eğitim gören Müderrislerin yetiştirildiği bilinmektedir. Merkez Müderrisler Mahallemizin adı da buradan gelmektedir.

Bu sayfa kurumun resmi sayfası değildir ve sadece telefon numarası, web sitesi, adres gibi rehber bilgileri sunmaktadır.

Soru, öneri veya şikayetleriniz ile ilgili olarak yetkililere erişmek ve sunulan hizmetler ile ilgili bilgi almak  için arayabilir, mail atabilir veya  resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

5

PUAN
*
*

Şuan AÇIK 21:35

Etkileşimler

  • 0 Oy
  • 0 Favori
  • 18
  • 0 Yorum